5 (100%) 1 vote

Komórki macierzyste z kropli krwi cz.1

Komórki macierzyste są tematem często pojawiającym się w ogólnodostępnych mediach. komórki macierzysteOstatnimi czasy jest to jeden z najgorętszych tematów w świecie nauki, który znany jest również w mniejszym lub w większym stopniu nie-naukowcom. Z punktu wodzenia naukowców odkrycia związane z komórkami macierzystymi często są również krokiem w tył, gdyż nie wszystkie prowadzą do nowych rozwiązań, a odkrywają dotychczas nieznane aspekty tematu niekiedy komplikujące dotychczasowe na nie spojrzenie. Coraz częściej w ostatnim okresie naukowcy dokonują jednak niezwykłych odkryć, które mogą prowadzić do znaczącego postępu nauki w tym kierunku. Aby jednak zrozumieć ważność komórek macierzystych oraz ich potencjał do wykorzystywania w dziedzinie medycyny warto poznać parę podstawowych faktów na ich temat.

Komórki macierzyste nie mają ściśle określonej specyfiki. Jednak wszystkie charakteryzuje jedna, wyjątkowa dla nich cecha: posiadają one potencjał do przekształcania się w różne wyspecjalizowane komórki organizmu, które mogą następnie tworzyć konkretne organy. Wyróżniamy dwa główne rodzaje komórek macierzystych: embrionalne oraz tzw. dorosłe komórki macierzyste. Te pierwsze uzyskiwane są embrionów będących we wczesnych stadiach rozwoju. Ten rodzaj komórek wywołuje jednak wiele kontrowersji i istnieje liczna rzesza przeciwników uzyskiwania tego rodzaju komórek. Dlatego tez wiele osób skupia się na komórkach macierzystych uzyskiwanych z dorosłych organizmów między innymi ze szpiku kostnego. Jednak w tym wypadku również istnieją ograniczenia, gdyż uzyskiwanie materiału w postaci szpiku kostnego jest formą ingerencji niezwykle inwazyjną dla organizmu, co zdecydowanie odstrasza dawców. Dlatego też naukowcy poszukiwali alternatywy dla uzyskiwania komórek macierzystych z dorosłych organizmów w sposób mniej kłopotliwy i skomplikowany skupiając się między innymi na otrzymywaniu ich w pobranych próbek krwi.

Po otrzymaniu komórek z dorosłego organizmu, które utraciły swoją zdolność do różnicowania w różne typy komórek, istnieje potrzeba przywrócenia im pluripotencji – wówczas uzyskujemy indukowane komórki macierzyste ( z ang. iPSCs). Te komórki, tak jak embrionalne komórki macierzyste, posiadają zdolność do różnicowania w każdy typ komórek organizmu ludzkiego takich jak komórki mózgu, serca czy nerek. Komórki te posiadają dodatkowo zaletę, której embrionalne komórki macierzyste nie posiadają, są one dopasowane w stosunku do pacjenta, co ogranicza ryzyko ich odrzucenia przez układ immunologiczny (komórki dojrzałe pobierane są one od tego samego pacjenta u którego iPSCa będą wykorzystywane). Po tym krótkim wstępie mającym na celu przybliżenie Wam tematu komórek macierzystych, zapraszamy na kolejną część w której opiszemy najnowszy sposób otrzymywania komórek macierzystych od dorosłego człowieka.