5 (100%) 1 vote

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego, na co może naprowadzać nas już nazwa, otrzymywany jest z liści olejek z drzewa herbacianegodrzewa herbacianego. Był on używany przez ludzi, na przestrzeni stuleci, w celach medycznych. Szczególnym zainteresowaniem darzyli go aborygeni – rdzenna ludność Australii. Nie bez powodu wykorzystywali oni go w taki sposób. Olejek z drzewa herbacianego dzięki swoim właściwościom może być stosowany również przez Ciebie w codziennej pielęgnacji i jako środek leczniczy. Olejek z drzewa herbacianego stosowany jest powszechnie jako tradycyjny sposób walki z trądzikiem, grzybicą między palcami stóp, infekcji, leczenia zranień, a także opryszczek, łupieżu czy innych zmian skórnych. Jednak jako że na stronie tej staram się poświęcać uwagę tematyce związanej z medycyną dlatego przedstawię potwierdzone naukowo lub przynajmniej częściowo naukowo dowody na skuteczność olejku z drzewa herbacianego.

W 2004 roku udowodnione, że olejek ten ma właściwości bakteriobójcze. Chociaż były to badania in vitro pozwalają przypuszczać, że olejek ten może być stosowany jako dodatkowa broń w leczeniu ran zakażonych szczególnie trudnymi do zwalczeni bakteriami jakimi są np. szczepy metycylinooporne Staphylococcus aureus (MRSA). Badania nie są jednak pełne, a ich wyniki nie do końca jasne, gdyż nie wiadomo czy olejek z drzewa herbacianego będzie miał bakteriobójczy wpływ na nowo powstające oporne szczepy. Inne, przeprowadzane na mniejszą skalę badania, pokazały, że olejek ten rzeczywiście może być pomocny w leczeniu grzybicy stóp, łupieżu czy pryszczy. Jednak, aby potwierdzić te doniesienia potrzebne są badania kliniczne na dużo większą skalę niż dotychczas przeprowadzono.

Przeprowadzono również badania nad działaniem olejku herbacianego na pryszcze. Porównywano min. jego działanie z innym znanym ze swych antytrądzikowych właściwości związkiem – nadtlenkiem benzoilu. Wyniki pokazały, że stosowanie nadtlenku benzoilu daje nieco lepsze efekty, a olejek herbaciany może powodować więcej skutków ubocznych. Jednak olejek herbaciany, jeżeli nie występuje alergia, można bezpiecznie stosować w przypadku problemów skórnych – najlepiej w stężeniu 5% w żelu.

W olejku herbacianym zawarte są miedzy innymi substancje podrażniające skórę, dlatego też u osób wrażliwych może dojść do zaczerwienień lub do reakcji alergicznej w odpowiedzi na miejscowe stosowanie olejku. Dodatkowo trzeba bardzo uważać, aby nie połknąć tej substancji. Jak się okazuje może ona spowodować dezorientację, wysypkę, senność, a nawet ataksję – czyli utratę kontroli nad mięśniami. W skrajnych przypadkach spożycie tego olejku może doprowadzić nawet do śpiączki. Miejscowe użycie tego wyciągu z liści drzewa herbacianego jest bezpieczne.

W pewnym, skrajnym przypadku stwierdzono jednak wzrost piersi u jednego z chłopców w okresie dojrzewania, który używał szamponu oraz żelu do stylizacji z tym olejkiem w połączeniu z lawendą. Spowodowane to było oddziaływaniem tych dwóch substancji na hormony płciowe. Z tego powodu dojrzewającym chłopcom mogę odradzić używanie tej naturalnej metody pielęgnacji, innym szczerze polecam, gdyż sama kiedyś używałam olejku herbacianego do walki z trądzikiem i byłam zadowolona. Do tego ma on naprawdę cudowny zapach dzięki któremu możemy się również zrelaksować

Kategorie: Jedzenie