5 (100%) 1 vote

Pierwszy przeszczep komórek macierzystych do ludzkiego oka

Cóż i w końcu stało się to, co było nieuniknione – komórki macierzyste zostały wszczepione komórki macierzysteczłowiekowi. W Japonii 70 letnia kobieta otrzymała przeszczep z tanki, którą wyhodowano z indukowanych komórek macierzystych. Wszczepiono jej warstwę nabłonka barwnikowego siatkówki w celu leczenia spowodowanej wiekiem degradacji plamki żółtej, co wiąże się z zanikiem zdolności do rozpoznawania krawędzi raz skupiania światła w oku.

Cała operacja trwała dwie godziny i przeprowadzono ją w Biomedycznym Centrum Badań I Innowacji w Kobe. W czasie operacji nie doszło do żadnych niepokojących powikłań. Jest jeszcze za wcześnie, aby wyrokować czy przeszczep ten się udał czy też nie (operacja została przeprowadzona 12 września), jednak wcześniejsze badania tego typu przeprowadzane na zwierzętach nie prowadziły do odrzuceń przeszczepu czy niekontrolowanego wzrostu komórek. Metodę tą zatwierdzono zaledwie 4 dni przed wykonaniem zabiegu na kobiecie, więc przeciera ona szlaki dla kolejnych pacjentów.

Pluripotentne komórki macierzyste są też nazywane embrionalnymi komórkami macierzystymi i charakteryzują się one potencjałem do różnicowania w prawie każdy typ komórek występujących w ciele. Za to w jaki rodzaj komórek się zróżnicują zależy od wielu sygnałów chemicznych, które do nich docierają. Właśnie dzięki ich możliwościom różnicowania komórki te są obiecującą alternatywą dla zwykłych przeszczepów, które mogą wiązać się z odrzuceniem tkanek dawcy.

Te komórki macierzyste łatwo można produkować wewnątrz blastocysty, która formuje się około pięciu dni po poczęciu do czasu implantacji w macicy. Po implantacji około dnia ósmego lub dziewiątego, komórki wewnętrzne blastocysty stają się embrionem, natomiast komórki zewnętrzne przekształcane są w dodatkowo tkanki towarzyszące rozwojowi płodu takie jak łożysko czy pęcherzyk żółciowy. Dlatego też źródło tych komórek jest dość kontrowersyjne. Obawy o naruszenie świętości życia i zasad etycznych w trakcie uzyskiwania takich komórek doprowadziły do ścisłej kontroli i regulacji tego typu działań.
Krew pępowinowa jest pełna multipotentnych komórek macierzystych, jednak nie są one zdolne do różnicowania w tyle typów komórek jak te pluripotentne. Dorośli również posiadają w swoim organizmie pewną pulę komórek macierzystych, które wykorzystywane są naturalnie do regeneracji naszych tkanek, jednak ich potencjał do różnicowania jest ograniczony tylko do komórek specyficznych dla danego narządu. Te źródła komórek macierzystych są bardziej akceptowalne przez społeczeństwo jednak nie są one tak użyteczne jak komórki pluripotentne uzyskane z blastocysty.

Naukowcy nie mogąc otrzymać, bez kontrowersji, komórek pluripotentnych z ich naturalnego źródła (blastocysty) zdecydowali się na stworzenie ich w mniej kontrowersyjny sposób. W roku 2006 Shinya Yamanaka znalazł rozwiązanie jak przekształcić komórki z dorosłego organizmu w komórki pluripotentne. Okazało się, że odpowiadają za to cztery czynniki transkrypcyjne (regulujące proces transkrypcji, czyli przepisywania DNA na RNA, które już bezpośrednio koduje białka naszego organizmu). Tak powstałe indukowane komórki macierzyste maja potencjał jak te pochodzące z embrionów, jednak ich źródło nie budzi takich emocji.

Operacja, którą przeprowadzono w Japonii jest dużym krokiem dla medycyny regeneracyjnej w której ogromną rolę odgrywają indukowane komórki macierzyste. Na wyniki tego zabiegu trzeba jeszcze poczekać, ale bądźmy dobrej

Kategorie: Inne