5 (100%) 1 vote

Podsumowanie anty-szczepionkowego ruchu

Szczepienia są jednym z najbardziej niesamowitych aspektów współczesnej medycyny. anty szczepionkowcyPotrafią one zahamować rozprzestrzenianie się chorób śmiertelnych wśród współczesnych społeczeństw tym samym ratując niezliczone życia. Jednak niestety szczepienia działają zbyt dobrze i prawdopodobnie dlatego wiele z nas zapomniało jak jeszcze parę dekad temu groźne choroby zakaźne powodowały straty w ludzkiej populacji. Ostatnio, z powodów, które nie bazują na nauce i logice, wielu rodziców odmawia szczepienia swoich dzieci. Niestety powoduje to powrót łatwo przenoszących się chorób zakaźnych. The Council on Foreign Relations utworzył interaktywną mapę, która dokładnie pokazuje katastrofalny wynik tych wyborów.

Mapa ta pozwala na lokalizację na całym świecie przypadków odry, świnki, różyczki, polio i krztuśca na przestrzeni lat 2008-2014. Te wszystkie choroby, których rozprzestrzenianie było dotychczas hamowane przez szczepionki, mogą doprowadzić do strasznych konsekwencji. CDC (Centers for Disease Control and Prevention) szacuje, że około 164,000 ludzi na całym świecie umiera każdego roku z powodu odry. W Stanach Zjednoczonych zaobserwowano ostatnio dramatyczny wzrost zachorowalności na krztusiec, który doprowadza do około 195,000 zgonów rocznie. Zdecydowana większość przypadków tych chorób pojawia się w regionach świata, w których jest niewielki dostęp do szczepień. Według tej zasady w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania przypadki zachorowań nie powinny się pojawiać – do czego coraz częściej jednak dochodzi.

Dlaczego jak do tego wszystkiego doszło?
W 1998 roku Andrew Wakefield wydał pismo wskazujące szczepienia na odrę, świnkę oraz różyczkę jako jeden z powodów występowania autyzmu. Nigdy więcej żaden z naukowców nie potrafił potwierdzić doniesień Wakefielda i w następnych latach okazało się, że Wakefield posiadał interes w wydawaniu takiego oświadczenia. W 2010 roku komisja etyczna przeprowadziła rewizję ujawniającą, że wyniki w tym raporcie zostały sfałszowane, powodując wycofanie jego raportu i cofnięcie jego licencji medycznej. Pomimo, że wielu naukowców już na samym początku stało w opozycji do „odkrycia” Wakefielda, znalazło się kilku chętnych, którzy przyłączyli się do ruchu antyszczepionkowego.

Pośród czołowych przedstawicieli tego ruchu jest Jenny McCarthy – króliczek playboya nawrócony na adwokata pseudonauki. McCarthy zaczęła opowiadać się przeciwko szczepieniom w 2007 roku i wierzy, że spowodowały one autyzm u jej syna. Napisała ona kilka książek w których skarży się na szczepienia i przedstawia alternatywne sposoby leczenia jednak bez strzępka wiarygodnych naukowych dowodów. Niestety jej status celebryty daje jej pewien posłuch wśród ludzi.

Oczywiście, nic na świecie nie jest pozbawione ryzyka i również po szczepieniach może dojść do pewnych powikłań, jednak występują one niezwykle rzadko. Niektóre z osób nie mogą być szczepione ze względu na swoje alergie lub inne medyczne powody. Jednak ważne jest, aby bez ważnych powodów nie rezygnować ze szczepień, gdyż zapobiegają one rozprzestrzenianiu chorób w społeczeństwie, chroniąc tym samym również tych ludzi niezaszczepionych. Jednak im więcej osób niezaszczepionych ryzyko powrotu poważnych epidemii chorób o których już zapomnieliśmy jest coraz większe.

Kategorie: Szczepionki