5 (100%) 1 vote

Powracające zagrożenie – polio

Dzięki skutecznej akcji szczepień przeciwko polio, choroba ta prawie całkowicie uległa polioeradykacji. Każdego roku tylko kilkaset osób na całym świecie zapada na tą chorobę. Jednak naukowcy, mając na względzie obecna sytuację, przypominają sytuacje, która miała miejsce 8 lata temu. Wówczas zmutowana wersja wirusa odporna na efekty działania szczepionki została odkryta u ofiar epidemii w Kongo. Epidemia w roku 2010 w Kongo była bardzo poważna. Zweryfikowano 445 przypadków zachorowania, głównie wśród młodych ludzi. Dla 209 z nich choroba ta okazała się być śmiertelna. Ten wysoki poziom śmiertelności wśród chorych był niepokojąco wysoki.

Co ważne okazało się również, ze wiele z zarażonych osób było wcześniej szczepionych przeciwko polio. Po izolacji wirusa okazało się, że posiada on w swoim DNA mutację w miejscu kluczowym dla działania szczepionki. Oznacza to, że ta dotychczas stosowana nie uodparnia przed tą nową formą zmutowanego wirusa. Powstające przeciwciała nie rozpoznają cząsteczek nowego wirusa i układ odpornościowy nie reaguje na tyle szybko, żeby choroba nie mogła się rozwinąć.
Naukowcy przetestowali dotychczas stosową szczepionkę pobierając próbki krwi od 34 studentów medycyny z Uniwersytetu w Bonn. Wszyscy ze studentów byli szczepieni standardowo stosowaną szczepionką na polio. Przeciwciała występujące we krwi nie miały problemu z rozpoznaniem starego wirusa polio natomiast w przypadku nowego wirusa odpowiedź ta nie była taka pewna. Okazało się, że jeden na pięciu uczestników badania jest narażony na atak nowego wirusa.

Jednym z ważnych celów WHO jest eradykacja wirusa polio w ciągu najbliższych lat. Modelem może być ospa prawdziwa (tzw. czarna ospa) – dzięki strategii opartej na szczepieniach od roku 1980 nasza planeta jest uważana za wolną od tej choroby. Szansę na całkowite wyeliminowanie wirusa polio są całkiem spore. Wirus ten może być przenoszony tylko z osoby na osobę. Jego rezerwuarem nie są zwierzęta, co ułatwia sprawę i ogranicza możliwość szybkiego, niekontrolowanego rozprzestrzeniania się. Jednak szczepionka przeciwko polio daje tylko częściową gwarancję ochrony. Zmutowana forma wirusa może być bardzo niebezpieczna, zwłaszcza jeżeli populacja nie będzie wcześniej standardowo szczepiona przeciwko polio. Epidemia w Kongo została zatrzymana dzięki zwiększeniu poziomu higieny oraz programowi masowych szczepień. Jednak ten przykład pokazuje nam, że należ znaleźć bardziej skuteczna szczepionkę, która pozwoli w przyszłości całkowicie wyeliminować polio z listy naszych zagrożeń.

Kategorie: Bakterie