5 (100%) 1 vote

Przypadkowe wybudzenia w czasie operacji

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy zdarzają się przypadkowe wybudzenia w wybudzenie w czasie operacjiczasie operacji? Jeżeli tak to właśnie macie okazję poznać odpowiedź, a jeżeli nigdy nie wpadło Wam to do głowy to macie okazję się nad tym właśnie zastanowić i od razu poznać odpowiedź. Przypadkowe wybudzenia są przerażającym fenomenem, który może skończyć się dla pacjenta nawet postraumatycznymi stanami lękowymi. Któż w końcu chciałby wybudzić się w czasie, gdy jego ciało jest otwarte i bezbronne. Przeprowadzono odpowiednie związane z tym badania, które opublikowano w czasopiśmie Anaesthesia.

Już wcześniejsze badania wykazały, że przypadkowe wybudzenia zdarzają się u jednego na tysiąc pacjentów. Najnowsze pokazały natomiast, że dodatkowe związane z tym powikłania występują u 1 pacjenta na 19,600. Należy nadmienić, że większość przypadków wybudzania pacjentów to krótkie epizody trwające nie więcej niż pięć minut. Najczęściej mają one miejsce, gdy nie doszło jeszcze do rozpoczęcia operacji, a w czasie procedury usypiania pacjenta. W przypadku, gdy pacjent został już „otwarty” wówczas po przypadkowym wybudzeniu pacjenci ci skarżyli się na ból, halucynacje i uczucie duszenia się.

Połowa pacjentów, którzy wybudzili się z narkozy po cały m zdarzeniu musi borykać się z traumą. Spowodowane to jest uczuciem bezsilności z jakim pacjent musi się zmierzyć w takiej sytuacji. Narkoza polega na tymczasowym sparaliżowaniu i rozluźnieniu mięśni, dzięki czemu chirurg łatwiej może przeprowadzać operacje. Jednak w przypadku przebudzenia ta właściwość uniemożliwia poinformowanie lekarza przez pacjenta, że jest on świadomy. Takie doświadczenie może być niezwykle przerażające i bolesne. Lekarz może zorientować się, że coś jest nie tak przez wzrost ciśnienia krwi czy przyspieszenie pracy serca. Czasami jednak te fizjologiczne zmiany mogą być łagodzone przez leki stosowane przed operacją i w czasie jej trwania.

Dlaczego jednak dochodzi do tego typu wydarzeń i jakie są czynniki ryzyka? Otóż okazuje się, że na wybudzenia w czasie operacji narażone są bardziej kobiety, osoby młode czy osoby cierpiące na otyłość. W kontroli wybudzenia pacjenta pomaga monitorowanie aktywności mózgu. W momencie, gdy aktywność wzrasta lekarz jest ostrzegany, że pacjent wybudził się z narkozy. Jak pokazują jednak wcześniejsze badania, ta metoda nie zawsze jest skuteczna. W przypadku przypadkowego wybudzenia w czasie operacji ważne jest, aby zwrócić uwagę na psychologiczne potrzeby pacjenta, gdyż może on borykać się ze stresem pourazowym. To nie znaczy, że mamy odmawiać narkozy. W niektórych przypadkach jest ona konieczna, jednak, gdy tylko można lepiej jej unikać i mieć świadomość, że istnieje możliwość, że i nas może spotkać takie przypadkowe wybudzenie.

Kategorie: Inne